Web Site Oluşturun

Orhan Kutbayın Evi

109166
Orhan Kutbay
Nizam Cad. No:85 - Büyükada - İstanbul
Şirket Tanımı

Dedem Orhan Kutbay Taksim Kazancı Osmanlı Sokağında 8 Kasım 1925'de doğdu. Tahsilini Galatasaray Lisesi ve İtalyan Ticaret'de tamamladı. Askerlik sonrası Rum bir arkadaşı harçlığını kazanmak için bir düğün salonunda garsonluk yapmayı teklif etti. Sonrasını Taksim Belediye Gazinosu aldı. O zamanlar toplum servis işinin bir ilim olduğunu kabul etmez; hatta "Meslek-i Sufli" diye adlandırırdı. Emekli olana dek Divan Oteli'nde Yiyecek İçecek Müdürlüğü yapmış, ayrıca İstanbul üniversitesinde Hocalık yapmıştır. Çok severek yaptığı işinin tatlı yorgunluğunu ise şu an Pansiyon olan evinde geçirmiştir. 

Divan Oteli'nin 50. yıl kutlamaları ile ilgili çıkan bir yazı da şu şekildedir:  

"Müşteri Mönüye Bakmazdı (50'nci yıl kitabından) 

Unutulmayan bir isim de Galatasaraylı gurme mâitre d'hotel Orhan Kutbay. Yemeğe gelenler mutlaka onu görmek isterlermiş. Kendisine "Orhan Bey, lokantada 80 tane enginar kalmış, şunu bitirelim" dendiğinde bitermiş. Müşteri mönüye bakmazmış çünkü. "Orhan bey, ne yiyeceğiz?" diye sorarlarmış. Kendisi Fransa'da Légion d'Honneur'ü ödülüne layık görüldü." 

1992 Eylül'de ölmeden kısa zaman önce çıkardığı "Servis Sanatı ve Yemek Sanatı Bilgileri" kitabının geliri ile vasiyeti gereği burslu öğrenci okutulmaktadır. 

Hizmet Tanımı

Pansiyonlar ve Apartlar

Hizmet Bölgeleri

İstanbul Geneline Hizmet Vermekteyiz.


Pansiyonlar ve Apartlar kategorisine ait olan ve İstanbul Adalar lokasyonunda yer alan Orhan Kutbayın Evi kaydını yeniden düzenlemek ister misiniz?